Vstupná zeleň PGJB, Trenčín
Zadanie
Zadaním architektonickej štúdie bol návrh zelene vstupných priestorov piaristického gymnázia Jozefa Braneckého v Trenčíne. Riešené územie sa nachádza na Palackého ulici v samotnom historickom centre mesta Trenčín.
Hlavným bodom architektonickej štúdie bol návrh nového prístreška pre smetné nádoby, čiastočná úprava spevnených plôch, návrh nového osvetlenia a riešenie zelene.
Návrh
Hlavný vstup do areálu gymnázia sa nachádza na severozápadnej strane, z Palackého ulice. Za hlavným vstupom po ľavej strane sme navrhli nový prístrešok pre smetné nádoby – nosnú konštrukciu tvorí oceľový rám antracitovej farby. Strecha je riešená ako vegetačná extenzívna. Smetné nádoby sú „schované“ za posuvnou bránou, ktorá je zhotovená z oceľového rámu antracitovej farby, na ktorom sú kotvené drevené lamely. Na opačnej strane prístreška je umiestnené stojisko pre bicykle – stojany pre bicykle sú navarené na oceľovej konštrukcii. V návrhu uvažujeme aj o použití existujúcich stojanov, ktoré by sa natreli antracitovou farbou.
Aj stromy
Zelenú plochu pri garáži sme zúžili o 500 mm – došlo k rozšíreniu prístupovej komunikácie, ktorá vedie na parkovisko. Tento 500 mm široký pás bude vydláždený betónovou dlažbou s novým betónovým obrubníkom po celej dĺžke. Na zelenej ploche navrhujeme vysadiť porast vysokých tráv a nový strom – lipu malolistú, ktorej kmeň bude mať výšku približne 2,2 m a celková výška stromu nepresiahne 5-6 m (pravidelný orez koruny stromu).
Zakrivené múriky pred hlavným vstupom do objektu sme omietli „špinavo-bielou“ omietkou a vrchnú časť múrikov sme prekryli betónovou dlažbou hr. 20 mm (alternatívne je možné použiť pieskovcové platne) – čiastočná ochrana proti zatekaniu a zachytávaniu nečistôt.
Terasa, brečtan a pavinič
Bývalú betónovú tribúnu z čias bývalého totalitného režimu, ktorá sa nachádza na hranici pozemku, sme sa rozhodli rozšíriť o 1 m a využiť ju ako exteriérovú terasu kaviarne penziónu Branecký. Pôvodne sa uvažovalo o umiestnení terasy priamo pri fasáde penziónu – tento priestor navrhujeme využivať hlavne ako tranzitný a terasu umiestňujeme bližšie k ulici (mestotvornosť a väčšie súkromie). Povrch terasy by bol zhotovený z lepenej betónovej dlažby s rozmermi 60×60 cm. Nevzhľadný betónový múrik navrhujeme nechať zarásť brečtanom, ktorý bude vyrastať z kochlíkov umiestnených na terase. Ak by v budúcnosti došlo k rekonštrukcii múrika, brečtan bude možné jednoducho odtrániť. V náväznosti na terasu sa nachádza väčšia zelená plocha, na ktorej navrhujeme výsadbu dvoch líp malolistých (vytvorenie tieňa a zlepšenie mikroklímy v letných mesiacoch). Výška kmeňa bude približne 2,2 m a celková výška stromu nepresiahne 5-6 m. Pod stromy sme umiestnili dve okrúhle lavičky, ktoré môžu využívať študenti aj návštevníci penziónu Branecký. Koruny stromov budú zo spodu vo večerných hodinách efektne nasvietené – vytvorenie hry svetla a tieňa a zatraktívnenie celého priestoru.
Osvetlenie
V návrhu sme riešili aj nové osvetlenie. Dve stĺpové lampy navrhujeme na pôvodnom mieste. Jedna lampa sa nachádza na parkovisku za garážou a druhá je umiestnená pred hlavným vstupom do objektu. Navrhujeme aj osvetlnie chodníka, ktorý sa nachádza pred fasádou penziónu – 3 parkové svietidlá na nízkych stĺpikoch. Všetky prvky budú vyhotovené v antracitovej farbe. Kovové prvky oplotenia navrhujeme takisto natrieť náterom antracitovej farby.
Štúdia ponúka aj riešenie terasy, ktorá je prístupná z riaditeľne gymnázia. Na terase sme umiestnili niekoľko kvetináčov, ktoré sú položené na podlahe. Toto riešenie sa nám zdalo vhodnejšie ako umiestnenie kvetináčov priamo na atike terasy. V kvetináčoch sa môžu pestovať rôzne rastliny, od kvetov až po menšie kríky. Priestor terasy je dotvorený ratanovým sedením.