Dom kultúry Javorina v Starej Turej. Pohľad z námestia. Zdroj: súkromné foto ateliéru
Dom kultúry Javorina
Výťah
Dôležitým krokom k ďalšiemu rozvoju a modernizácii DK Javorina je doplnenie výťahu a tým vytvorenie bezbariérového prístupu. Počas spracovania štúdie sa preverilo viacero umiestnení výťahovej šachty z hľadiska technických a prevádzkových možností. Teleso výťahu je navrhnuté v jemnej bielej farbe, aby nepôsobilo v priestore átria agresívne.
Existujúci stav – vstupné priestory. Princípy rekonštrukcie a obnovy navrhnuté v štúdii je treba použiť aj vo vstupných priestoroch. Skúsme si predstaviť, o čo lepšie by bolo, ak by boli vo vstupnom priestore použité len tri farby, napríklad tie, ktoré sú použité na strope. Hneď by to bolo lepšie. Zdroj: súkromné foto ateliéru
Foyer a vnútorné átrium
Ďalšou časťou štúdie je celkový návrh interiéru foyeru a jeho vnútorného átria. Rekonštrukciu sme navrhli citlivo, odstránili sme všetky prebytočné nánosy a snažili sme sa „vypichnúť“ to najlepšie z priestoru.
Priestor pre veľkou sálou je otvorený cez dve podlažia, tvorí akési vnútorné átrium. Zdroj: súkromné foto ateliéru
Pôvodné interiérové dekoratívne prvky z obdobia socialistického realizmu, ako prisadené plastické svietidlá na stenách, stĺporadie átria, fabióny či veľké kruhové stropné svietidlá sú samé o sebe výrazovo silné. V návrhu nechceme negovať históriu budovy, ani výrazne meniť charakter interiéru. Zmenou farebnej škály, jej zjednotením v odtieňoch bielej a teplej svetlosivej farby sa interiér presvetlí a aj výraznejšie hmotové prvky budú pôsobiť jemnejšie. Pôvodné svietidlá sa zrekonštruujú a doplnia súčasnou modernou technikou. Pôvodné travertínové podlahy sa obnovia.
Existujúci stav – priestory pred veľkou sálou. Princípy rekonštrukcie a obnovy navrhnuté v štúdii sú navrhnuté aj pre tieto priestory. Zdroj: súkromné foto ateliéru
Farebným akcentom interiéru budú sklené výplne zábradlia v átriu. Plné nepriehľadné výplňové tabule nahradia polo priesvitné zeleno-hnedé sklá, ktoré podporia noblesnú, historizujúcu atmosféru. Z priestoru vnútorného átria budú po stranách výťahu umiestnené veľké zrkadlá. Voľná stena átria druhého podlažia bude určená na umiestnenie umeleckého diela – reliéfu, plastiky, či reprezentačného znaku mesta. V návrhu sme použili umelecké dielo – bronzový reliéf tura.
Pred a po, alebo nájdi pár rozdielov
Niekoľko jednoduchých krokov môže viesť k zmene priestoru. Niekto môže povedať: „Šak iba vymalovali!“ O to nám išlo…
Pohľad od schodiska. Pred a po. „Špinavá biela“, čiže nie arktická biela, v kombinácií s teplou šedou, obnovená podlaha a dobré nasvietenie interiéru. (Vo vizualizácii sme si podlahy, ich kladenie, zjednodušili. Počítame s ich zachovaním a obnovou. Obnovou vybrúsením a vyleštením. Foto a vizualizácia: pavlech architekti
Výťah – pred a po navrhovanej rekonštrukcií. Polohu výťahu sme preverili z viacerých strán – technických, statických aj prevádzkových. Foto a vizualizácia: pavlech architekti
Pred a po navrhovanej rekonštrukcií interiéru. Vizualizácia – využitie priestoru počas recepcie, plesu alebo svadby. Foto a vizualizácia: pavlech architekti
Pred a po. Nika oproti výťahu je obložená zrkadlom. Foto a vizualizácia: pavlech architekti
Pred a po navrhovanej rekonštrukcii. Foto a vizualizácia: pavlech architekti
Kaviareň
Pri rekonštrukcii kaviarne sme postupovali obdobne ako pri priestore foyeru a vnútorného átria. Interiér sa očistil od nánosov, ktoré sa postupne pridávali celé desaťročia. Farebná škála stien a plastických stropných svietidiel sa upravila do bielej a teplej svetlosivej farby. Žalúzie nahradili krémovo biele závesy. Pódium kaviarne sa zachovalo a obnovilo, odstránil sa podhľad s disko-svetlami, funkciu opony zabezpečí biely zatemňovací záves. Priestory medzi stĺpmi pri oknách sme využili na vytvorenie čalúnených boxov na sedenie. V priestore medzi stĺpom a fasádou sú za chrbtom čalúnenej lavice osadené kvetináče pre tzv. izbové rastliny.
Kaviareň pred a po navrhovanej rekonštrukcii. Nový dizajn a dispozícia baru, doplnené boxy, zmenená farebnosť a hlavne citlivé odstránenie nánosov. Foto a vizualizácia: pavlech architekti
Thonetky
Na os kaviarne sú pod pôvodnými svietidlami v tvare valcov umiestnené štvorcové stoly s klasickými drevenými „Thonet“ stoličkami. Pri vnútorných preskleniach nazerajúcich do átria sú sedenia s čalúnenými kreslami, oddelené subtílnymi variabilnými paravánmi. Takéto usporiadanie kaviarne umožňuje veľkú pestrosť využitia a poskytuje zákazníkom výber sedenia s rôznou mierou súkromia.
Čalúnené kresielka a subtílne paravány. Vizualizácia: pavlech architekti
Kaviareň pred a po navrhovanej rekonštrukcii. Foto a vizualizácia: pavlech architekti
Kaviareň, prednáška, či svadba
V štúdii sú prezentované aj alternatívne využitia priestoru kaviarne na koncert, besedu, rodinnú oslavu či recepciu. Štvorcové stoly sa dajú ku sebe prisadiť, paravány sa dajú odstrániť, kresielka sa môžu presunúť…
Pôvodné stropné svietidlá kaviarne sú doplnené o elegantné prisadené guľové svietidlá na stene od átria a závesné guľové svietidlá nad stolmi v boxoch.
Existujúci bar je priestorovo a zariadením nevyhovujúci. Bar sme zväčšili, doplnili sme úložný priestor a kompletné zariadenie. Foto a vizualizácia: pavlech architekti
Odstránili sme nános „disco podhľadu“, pódium sme obnovili a vytvorili sme sústavu závesov, ktorú tvoria samotné závesy v pozadí a opona pred pódiom. V priestore kaviarne sa môžu konať plesy, recepcie, svadby, oslavy, atď. Foto a vizualizácia: pavlech architekti
Pomerne „hluchý priestor“ sme doplnili vstavaným boxovým sedením, zabudovanými kvetináčmi a zavesenými svietidlami. Foto a vizualizácia: pavlech architekti
Bar
Nový bar sme navrhli ako vypuklý do priestoru. Pôvodný vpuklý tvar zasahujúci do priestoru barovej niky mal veľmi obmedzený manipulačný priestor. Navrhované zariadenie baru by zabezpečovalo štandard modernej kaviarenskej prevádzky.
Bar počas bežnej prevádzky a počas akcie – svadby, plesu, či recepcie. Vizualizácia: pavlech architekti
Bar sme vysunuli viac do priestoru. Z každého okna je krásny výhľad na Námestie Slobody. Foto: pavlech architekti
Pohľad z baru kaviarne. Vizualizácia: pavlech architekti
Zadnú stenu barovej niky tvorí jemne zrkadlivá bronzová platňa. Popred bronzovú platňu sú osadené poličky na fľaše a potrebný riad. Barový pult, jeho obkladové lamely aj čelná stena baru sú z orechovej dyhy. V drevenom obklade steny sú schované posuvné uzamykateľné dvere do zázemia a kuchynky. Uvažuje sa, že v čase prevádzky sa budú prevažne otvorené. Pred barom sú tri čalúnené barové stoličky. Všetko čalúnenie v kaviarni je navrhnuté v tmavom, modro-zelenom zamate.
Pódium, závesy a čalúnené boxy. Vizualizácia: pavlech architekti
Prepojenie s átriom
Dva páry pôvodných dvojkrídlových dverí do kaviarne sa doplnili o tretie v strednom module presklenia. Takto budú sklené moduly striedavo pevné a otváravé. Všetky dvojkrídlové dvere sú navrhnuté na posuvný systém. Otvorená sklená sekcia sa zasunie popred susednú pevnú. Možnosť otvorenia dvojmetrových presklení poskytne dynamické prepojenie priestoru kaviarne a átria. V prípade spoločenských udalostí, vernisáží a recepcií môžu byť priestory prepojené.
Besiedky, koncerty, prednášky. Vizualizácia: pavlech architekti
Kuchyňa
Zázemie a kuchyňa za barom musí zodpovedať flexibilnému využitiu priestoru kaviarne. Je nutné zabezpečiť varenie, prípravu jedál, umývanie riadu aj uzamykateľné skladovacie skrinky.
Hygienu a šatňu zamestnancov sme presunuli do priestorov mimo kuchynky. Dom kultúry disponuje množstvom ďalších priestorov, preto zmenšovanie zázemia na tieto účely nie je nutné. Do kuchynky vedie vlastné obslužné schodisko z miestnosti prvého nadzemného poschodia, ktoré je v súčasnosti zakapotované a nevyužíva sa. Bolo by na škodu úplne schodisko odstrániť a prísť v budúcnosti o možnosť zriadenia väčšej kuchynky, či skladu na prvom podlaží. Miestnosť spodnej kuchynky/skladu v súčasnosti slúži ako kancelária a je s hornou kuchynkou spojená aj nevyužívaným gastro výťahom. Preto sme v štúdii navrhli dve variantné riešenia.
Detail pôvodného podhľadu s valcovými svietidlami. Foto: pavlech architekti
Kaviareň môže ponúknuť priestor na stretnutia klubu dôchodcov, ktorý by sa časom mohol presťahovať práve do DK Javorina. Vizualizácia: pavlech architekti
Dve riešenia
V prvom riešení schodisko kapotujeme a skrývame ho do zostavy s umývadielkom, pracovným pultom a dvoj-chladničkou. Gastro výťah v rohu miestnosti odstraňujeme a jeho priestor pripájame k pracovnej ploche s drezom a umývačkou riadu, ktorý prechádza pod oknami. Pracovná plocha sa v dvoch moduloch stáča do tvaru U, kde sú spodné uzamykateľné skrinky. Dve varné dosky s digestorom a nízkou chladničkou sú prisadené k zadnej stene baru oproti oknám.
Druhé riešenie kuchynky je odvážnejšie, zachováva funkčný gastro výťah a odhaľuje pôvodné obslužné schodisko. Aby toto riešenie dávalo zmysel, musela by sa ku kuchynke funkčne napojiť aj miestnosť na prvom nadzemnom podlaží. Terajšia kancelária by sa presunula. Kuchyňa je navrhnutá s moderným gastro vybavením. Na prvom podlaží sa nachádza šatňa s hygienou, sklad a schodisko vedúce do kuchyne.
V DK Javorina sme navrhovali aj rekonštrukciu knižnice.