Začiatkom leta 2018 nás klient oslovil so zaujímavým zadaním. Na malom priestore plnom limít vyriešiť parkovanie pre dve autá, vstup do domu a s tým spojenú výmenu žumpy a studne.
Problém s parkovaním obyvatelia tejto časti vyriešili po svojom, kapacita je ale malá a majitelia majú niekedy problém zaparkovať pred vlastným domom.
Situácia pôvodného stavu presne vykresluje čo investorom najviac chýba. Je to hlavne chýbajúce parkovanie na pozemku. V tomto stave tam s veľkými problémami zaparkuje jedno auto a to auto menších rozmerov. Druhým problémom je nezastabilizovaný svah, ďalším je málovýdatný vrt na vodu a žumpa s malou kapacitou.
Parkovanie sa celkovo stáva jedným s hlavných problémov Bratislavy.
Zadanie nebolo vôbec jednoduché. Na malom priestore veľa problematických bodov, viacero funkcií.
Návrh
Návrh je napriek všetkémú vymenovanému (zložitému) jednoduchý a účelný. Zastabilizovali sme svah oporným múrom tak, aby sme vytvorili priestor pre dve parkovacie miesta. Zrušili sme stredný kamenný pilier a zväčšili sme otvor, do ktorého sme následne navrhli na mieru vyrobenú bránu. Brána obsahuje aj vstup pre peších. Podľa potreby a v rámci možností sme navrhli nový vrt a žumpu, úložné priestory a stojisko pre smetné nádoby (prístupné z oboch strán).
Doskové debnenie
Snažili sme sa využiť pôvodný kamenné oplotenie, múr a doplniť ho novými betónovými časťami, ktoré budú odliate do debnenia vytvoreného staršou klasickou metódou – doskového dednenia. Tým sa na nových konštrukciách po „odšahovaní“ vytvorí pekná drevená vertikálna dosková kresba.
Prírodný kameň a textúra doskového debnenia na betónových častiach sme doplnili subtilnými ocelovými prvkami a sieťovým alebo pletivovým (skoro transparentným) zábradlím.
Novým prestrešením tohto priestoru vegetačnou strechou sa zväčšila plocha záhrady. Návrh si nevyžiadal výrub brezy, ktorá je vo svahu. Strom sa ošetrí a zastabilizuje.
Architektonická štúdia bola spracovaná vo variante bez vizualizácií, ale „len“ s 3D náhľadmi. Investori majú dobrú predstavivosť, náhľad im postačil.
Na toto navrhované riešenie ideme spracovávať projektovú dokumentáciu. Počítame s tým, že návrh sa môže mierne pozmeniť na základe jednotlivých profesií a vzájomnej koordinácie. Dôležité budú hlavne projekty statiky a zdravotechniky. Statiku môže ovplyvniť geologické posúdenie.
Projekt možno vyzerá jednoduchý, no nie je a nebude ani lacný. Také bývajú práce v teréne. Sú zložitejšie ako na rovine, ale výsledok zväčša stojí za to.
Vstup a výjazd ovplyvňujú aj cesty v svahu a poloha v zákrute.
V návrhu počítame so semi-intenzívnou vegetačnou strechou. Majitelia by chceli aspoň trávnik.
Uvidíme kam sa v projektovej dokumentácií a následnej realizácií dostaneme. Čaká nás veľa skrytých vád, konštrukcií a problémov, ktoré bude treba rýchlo a niekedy aj „na kolene“ vyriešiť.
Tešíme sa na výsledok.
Návrh: pavlech architekti _ Marek Pavlech, Katarína Pavlíková _ 2018